Back to gym

Back to gym ali Kje črpati motivacijo v obdobju, ki na nas deluje manj spodbudno, in v družbi visokih pričakovanj, znotraj katere zmanjkuje časa za nas same?

Zakorakali smo v jesen, obdobje krajših dni, slabšega vremena in manj možnosti za izvajanje spodbudnih aktivnosti na svežem zraku! Kaj pa sedaj? Vsekakor to ni razlog za opustitev ciljev, ki ste si jih postavili ob vstopu v leto 2024. Tudi to, da je vaše telo bolj oblečeno, ne bi smel biti razlog za opuščanje!

Jesen ni obdobje, ko bi se ljudje morali nehati gibati! Ravno nasprotno! Je odličen čas, ko se gibanje lahko premakne v notranje prostore in postane del strukturiranega procesa – vadbe, ki nas bo pripravila na poljubne aktivnosti, ko se bo zopet začela nova sezona teka, kolesarjenja, surfanja ipd. Je tudi čas, v katerem je gibanje še toliko bolj pomembno za ohranjanje našega zdravja, odpornosti, zravnane telesne drže in dobrega počutja!

Kljub temu da pomanjkanje sonca in svežega zraka ni najbolj spodbudno za naš elan, se lahko tudi jeseni zavestno odločimo, da bomo v svoje življenje vnesli spremembe!

Kaj so torej spremembe oziroma zakaj so pomembne?

Kako si določati cilje in izbrati poti, jih umestiti v urnik?

Kaj je motivacija in kako do nje? Katera oblika motivacije je najučinkovitejša in zakaj?

Kakšni so pričakovani rezultati?

Da bi razumeli vse to, moramo najprej razumeti družbeni okvir, v katerem se, veliki kot mravlja, nahajamo … 

Kje ste torej vi kot posameznik znotraj družbe pričakovanj? Znotraj družbe, v kateri je kot ideal postavljen superčlovek? Človek, ki je uspešen v vsem, česar se loti! Je dober partner, starš, otrok, ima pod kontrolo vsa družinska in gospodinjska opravila, po drugi strani pa je tudi učinkovit uslužbenec, učitelj, poslušen učenec! Poleg vsega tega, če ne celo v prvi vrsti, tudi zelo dobro izgleda, je vedno urejenega videza in skrbi za fit postavo, se zdravo prehranjuje … Ja, kdo bo pa spal?

Koncept superčloveka, ki je danes vselej tudi čustven, razumevajoč in nežen, v družbi nadzora, individualizma in potrošnje, kjer imamo mnoštvo izbir in s tem tudi potencialnih tveganj, kjer pridno beremo etikete o količini čistega bombaža in umetnih materialov, nalepke o dodanem sladkorju, medtem ko spretno zasledujemo najnižje cene, v času ko je vsega že toliko, da pomenljive informacije zgubijo sleherni pomen, pogosto zamenja človeka kot osebo, človeka kot takega! Le-ta pa, namesto da bi bil tudi malce edinstven (v svoji različnosti, s svojim genetskim zapisom, kot enkraten posameznik, ki ga oblikujejo vzgoja, okolje in lastne izkušnje), prav tako aktivno soustvarja družbo mnogoterih potreb in hitrih zadovoljitev.

Pa so vse »potrebe« zares potrebe in so vredne zadovoljevanja oziroma ali se njihova takojšnja zadovoljitev lahko kako prestavi? Spadajo med naše prioritete?

Potrebe so v prvi vrsti odvisne od osnovnih fizioloških potreb in naših vrednot, slednje pa so odvisne ravno od prej naštetih dejavnikov, ki so vplivali na našo različnost, ki bistveno določa tudi naše prioritete. Če smo bili v veliki meri vzgojeni v družini, ki je tesne odnose postavljala na prvo mesto, bomo težko na prvo mesto postavili kariero, razen če je bilo v tesnih odnosih med našim odraščanjem prisotnih veliko manj prijetnih čustev. Če smo bili rojeni v »športni družini«, potreba po gibanju ne bo vprašljiva, v nasprotnem primeru pa bomo morali sami ugotoviti, da je gibanje nujno potrebno tudi fiziološko, zaradi nas samih in ne samo zaradi popolne postave. Vsak od nas ima torej svojo lestvico vrednot, iz katere izhaja tudi seznam prioritet. Le-te pa se z leti spreminjajo – tako kot mi!

No, pa zaokrožimo zgodbo o posamezniku v družbi in družbi, ki živi v posamezniku, vseh lastnih in privzgojenih vrednotah …

Vrednote so pomembno gonilo naše motivacije. Motivacija pa je gonilo našega razvoja, osebne in družbene rasti, napredka! Vpliva na to, da zadeve doživljamo kot težave ali kot izzive. Motivacija vpliva na to, da neko nalogo rešujemo brez tesnobe, brez psihičnih težav, z zagonom, inspiracijo. Povezana je torej s psihičnimi spremenljivkami, torej tudi z ravnjo stresa, s samozavestjo, koncentracijo, vpliva pa celo na zdravje in splošno počutje.

Motivacija je v prvi vrsti povezana s fiziološkimi potrebami, kot je lakota (ne zanemarimo potrebe po gibanju), z goni, kot je potreba po spolnosti, ne gre pa izključiti niti potrebe po družbeni potrditvi, sprejetju, kar se kaže kot zgodovinsko dejstvo in dokazuje, da smo ljudje v veliki meri zares družbena bitja in mimo tega ne moremo. Vsekakor je močno gonilo motivacije občutek sposobnosti, usposobljenost, kar še vedno pogosto prihaja od zunanjih »feedbackov« in potrditev – družbenega opolnomočenja.

V grobem ločimo zunanjo in notranjo ter negativno in pozitivno motivacijo. Prva se nanaša na kazen ali nagrado, povzema vsa dejanja, ki so storjena v izogib krivdi ali zavoljo pohvale, drugo pa vodi radovednost, osebno zadovoljstvo, bistven je sam proces, v ospredju pa je osebni interes.

Poglejmo primer! »Prijatelj prijatelja«, ali kako že gre po navadi😊, si želi izgubiti nekaj odvečnih kilogramov in potrebuje motivacijo za gibanje, zdravo prehrano, količinsko manjše obroke. Če bo njegova motivacija izhajala iz družbenih pričakovanj (ker bo doseganje cilja povezano z družbenim  neodobravanjem /npr.: »Vse mislijo, da sem debel.«/ ali odobravanjem /npr.: »Neverjetno, kako dobro izgledaš.«/), potem bo verjetnost za izgubo teže manjša in mnogo bolj kratkoročna, kot če bodo v ospredju njegovi osebni cilji in če ga bo vodila (po možnosti) pozitivna naravnanost. V drugem primeru bo percepcija o rezultatih izhajala iz njegovih potreb, želja, ugodja in ne iz družbenega (ne)odobravanja, rezultati pa bodo veliko boljši in dolgotrajnejši.

Posameznik v sodobni družbi je kljub poudarjanju individualizma še vedno pogojen z družbeno potrditvijo, kar pomeni, da smo bili v veliki meri vzgojeni v takem duhu. Popolnoma pravilno, kar se tiče medsebojne povezanosti, solidarnosti in empatije, in malo manj, ko gre za osebno rast oziroma ko blokiramo napredek zaradi strahu pred družbenim neodobravanjem in negativnimi družbenimi reakcijami.

Glede na to, da je posameznik tako enkratno in edinstveno kot tudi družbeno bitje, je potrebno tudi v tem odnosu najti kompromis.

Vsakič znova, ko se lotevate novih podvigov, je na mestu vprašanje: Ali s tem podvigom kakorkoli škodim sebi ali svojim bližnjim, ljudem iz okolice, družbe? Če temu ni tako, če je naš cilj pozitivno naravnan, če izhaja iz nas samih in je po možnosti tudi plemenit, potem ga imamo … pripravljeni smo za nov korak!

Kako naprej?

Ko boste naslednjič iskali motivacijo za izhod iz cone ugodja (morda samo za sprehod, morda pa za pomemben in dolgoročnejši cilj), si zastavite naslednja vprašanja:

  1. Teoretično vprašanje: Ali zmorem narediti to, kar želim narediti? Torej: ali verjamem, da to zmorem? Imam na voljo potrebno znanje, sposobnosti, čas …?
  2. Praktično vprašanje: Ali bo dejanje prineslo rezultate v praksi?
  3. In zelo pomembno motivacijsko vprašanje: Ali je vredno?

Če ste na vsa vprašanja odgovorili z da, potem boste začutili opolnomočenje in kompetentnost. Tokrat ne zaradi posledic in občutka kontrole, ampak zaradi samega sebe. In to je to, poanta zgodbe o motivaciji, zvezdni utrinek, ki nas ponese vsaj korak bližje k osebni izpolnitvi.

 

Povzemimo:

  1. Vsake toliko si je dobro zastaviti nove cilje, ker je to gonilo našega zdravja, vsestranskega napredka in dobrega počutja.
  2. Ko to naredite, si na poti do glavnega cilja zabeležite krajše, lažje dosegljive vmesne cilje. Izberite si več možnih poti, te pa naj ne bodo strogo določene, ampak fluidne, saj v današnji družbi ne bo šlo brez prilagoditev.
  3. Poskrbite za to, da bodo vaše fiziološke potrebe zadovoljene. Poiščite vsa možna sredstva, zagotovite si čim bolj spodbudno okolje in družbeno podporo. Vsemu skupaj dodajte malo osebne simbolike – motivacijske citate, poiščite notranje vzgibe – majhne geste, ki vas dvigajo, opogumljajo in opolnomočijo, večkrat se nasmehnite sebi v zrcalu, si zaploskajte ali oblecite »superman gate«!
  4. Vztrajajte! Vsaka motivacija mora v nekem določenem trenutku preiti v disciplino! Ni vse rožnato in tudi vaša pot do uspeha ne bo posuta samo s cvetjem! Včasih bo treba stisniti zobe, pa kaj! Če se boste namreč zavedali, da to v resnici delate zaradi sebe, potem boste iz zgodbe izšli kot zmagovalci!

Čas je torej, da predrugačimo naš odnos, da si priskrbimo pomoč pri nam manj pomembnih opravilih, nehamo jamrati in izkoristimo čas, ki nam je na voljo v obdobju, v katerem smo, in način, ki je temu obdobju prilagojen. Večja bo naša prilagodljivost, več bomo imeli prakse, lažje se bomo v življenju soočali z novimi izzivi. In večja bo možnost, da bomo zadevi kos!

No, pa srečno! Na poti do sreče😊! Tudi v jesenskih mesecih, v danem trenutku, zaradi vas samih, zaradi tukaj in zdaj in ne zato, da boste sijali v novoletni obleki! Zato ker ste to vi, ker vam to paše in ker je to osebno zadovoljstvo pogoj, da lahko svojo srečo delite tudi z ljudmi okoli sebe!

Avtorica: Maja Dežman Sterle, vodja zavoda ZSB