Vse že diši po pomladi … ali kaj naj prinese sveža sezona
Skoraj povsod že poganjajo listi, pomlad je tudi uradno potrkala na naša vrata. Tako kot se prebuja svet okoli nas in zopet pridobiva barve vsega spektra, je tudi skrajni čas, da prebudimo naše telo, ki se pozimi pogosto zakrči zaradi mraza in prekomernega sedenja. Hrana je pozimi »težja«, bolj izdatna, primanjkuje sveže sezonsko domače sadje in domača zelenjava, več zaužijemo predelane hrane, telo je pogosteje prepojeno s toksini. Pozimi je dan krajši, manj je sonca, več je megle in to vse skupaj učinkuje tudi na duševno zdravje.
Pomlad pa ponuja več priložnosti za gibanje na svežem zraku. Zato ven! Na sonce!
Dan je vse daljši, vreme pa lepše in toplejše, kar pomeni, da kljub delu ostane dovolj časa za gibanje na svežem zraku in naravno pridobivanje vitamina D.
Pomlad je obdobje rasti vsega v naravi – tako kot poganjajo rastline, takrat bolj intenzivno rastejo in se razvijajo tudi naši otroci. Sončna svetloba in toplota, skupaj z vsemi barvami ugodno vplivajo na naše duševno zdravje, zaznati je več nasmehov, energija je boljša, z energijo posameznikov pa raste tudi družba (tudi obratno je res). Motivacija za zasledovanje novih ciljev se dvigne.
Prišel je torej čas sprehodov, kolesarjenja in teka. Gibanje v kombinaciji s svežim zrakom, na sončni svetlobi – vse to bo ugodno vplivalo tako na telo kot tudi na delovanje uma in duševno zdravje.
Zima je pogosto sinonim za zakrčenost in zasedênost, zato je skrajni čas, da se dvignemo, ponovno utrdimo globoke stabilizatorje telesa, raztegnemo prsne mišice, ki so pogosto zakrčene zaradi zvrnjenosti zgornjega dela telesa naprej (telefoni in računalniki), in pa da aktiviramo iztegovalke trupa in odmikalke (mišice zadnjice in hrbta). Gibanje je lahko strukturirano in usmerjeno – lahko si najamemo osebnega trenerja, ki bo na podlagi naših ciljev pripravil trenažni proces, torej vadbo, ki ji bomo sledili, ali pa gibamo kar tako, ker to ugodno vpliva na naše psiho-fizično zdravje. V prvem primeru bodo rezultati bolj merljivi, vendar pa tudi drugega ne gre zanemariti, sploh če spadate med ljudi, ki ne marajo meritev in radi vidite, da so zadeve same sebi namen.
Ko se boste ponovno zravnali, bo vzravnana drža omogočila lažji dotok kisika, boljša oksigenacija pa tudi boljše umske sposobnosti. Manj sedenja in več gibanja na svežem zraku z zavestno aktivacijo trebušne prepone bodo povečali pljučno kapaciteto in pozitivno vplivali na hormonsko ravnovesje, saj bodo pomembno sporočilo za parasimpatično živčevje, ki pomirja in lajša negativen stres. Zadihajte torej s pljuči in prepono, v polni razsežnosti.
Vaje za splošno spomladansko aktivacijo:
– Kroženje z rokami nazaj (odpiranje prsnega koša ter aktivacija ramenskega obroča in medlopatičnih mišic).
– Krepitev globokih stabilizatorjev trupa v opori na podlahteh ter aktivacija trebušnih mišic na hrbtu (predkloni, spusti nog in kris-kros diagonalne vaje za krepitev).
– Iztegi trupa na trebuhu in dvigi bokov, s katerimi boste okrepili iztegovalke, ki skrbijo za pomožno stabilizacijo ter pokončno držo telesa.
– Vedno zavzemite pravilen začetni položaj, ko tudi globoko vdihnete. Gibanje izvajajte z izdihi, počasi in pravilno.
Vse višje temperature prinašajo tudi večjo potrebo po zadostnem vnosu tekočine v telo. Pijte!
Hidracija je ključnega pomena za ohranjanje vitalnih funkcij, za boljšo koncentracijo, preprečuje glavobol, pomaga pri izločanju strupov iz telesa ter vrača vitalnost, kar se pozna tako na splošnem počutju, kot tudi na zunanjem izgledu – npr. na koži.
Formula za telesno hidracijo:
– Telesno težo delite s 25 pa dobite količino tekočine, ki jo je potrebno v litrih zaužiti dnevno.
– Pijte predvsem vodo in nesladkane čaje.
– Pri izračunu dnevnega vnosa tekočine upoštevajte tudi tekočine, vnesene z jedjo.
Ker je pomlad prehodno obdobje, ne zanemarimo vnosa zadostne količine vitaminov. Torej vitaminizirajte se!
Poskrbite za dovolj velik dnevni vnos sadja in zelenjave.
V primerjavi z zimo, naj bo prehrana lažja, če se da, na krožniku naj bo čim več sezonske hrane, bogate z vitaminom C. To bo krepilo imunski sistemi, prav tako pa bo pripomoglo k manjši spomladanski utrujenosti in k dvigu energije.
Prehrana naj bo pestra in naj vsebuje raznolika makro- in mikro-hranila. Vodilo naj ostane zdrava pamet, torej: čim manj sladkarij v popoldanskih urah, čim manj predelane hrane, zmernost, zaužijte čim več beljakovin (pred nami je velika noč, jajca pa so zelo hranljivo in mogočno živilo) ter vlaknin. Žlička kisa, ki vsebuje ocetno kislino, vmešana v kozarec mlačne vode zjutraj, pa bo vplivala na stabilnost krvnega sladkorja ter boljšo presnovo.
Osvobodite se, zaživite lahkotno, nasmehnite se soncu, pomahajte sosedu, pobožajte psa … Pomladite se v polnosti!
Avtorica: Maja Dežman Sterle, vodja Zavoda Zvezde so blizu