Smučam levo – desno, cik – cak …

Smučam levo – desno, cik – cak …

Zimska idila, zasnežena pobočja, sončni žarki, ki obarvajo lica. Sanje večine ali pa konkreten razlog, zakaj zime ne enačimo s tegobo. No, meni je (ko sem se po 15 letih ponovno postavila na smučke) popolnoma prirasla k srcu.

Čas smučanja, bordanja, drsanja, zimskih pohodov in drugih radosti je tu in marsikdo se odpravlja v višje ležeče kraje, tja, kjer snega še ni pobralo.

Zakaj pa se sredi veselja nad zimsko pravljico še udejstvovati v zimskih športih?

Z zimskimi športi ne boste samo uživali v idili in vzljubili letnega časa, ki je mnogokrat (zaradi nekaterih »minusov«, kot so mraz, prometne težave in krajši dan) podcenjen, ampak boste tudi izboljšali moč trupa in nog, povečali vzdržljivost in aktivno skrbeli za ohranjanje telesne stabilnosti in ravnotežja.

Ker zima traja le kratek čas, pa naše telo pogosto ni pripravljeno na specifične obremenitve, ki jih ta letni čas prinese. Smučamo, denimo, le en teden na leto, kar je za naše telo zelo naporno, lahko celo nevarno, zato se je na zimske vragolije dobro predhodno pripraviti.

Tako še zdaleč ni zanemarljiva konsistentna kardio vadba, trening za moč trupa (npr. pilates vaje za globoke stabilizatorje trupa na blazini leže ter stoje, s poudarkom na rotatorkah trupa) oziroma vadba, ki vključuje delovanje različnih trebušnih mišic, prav tako z namenom stabilizacije trupa in seveda mobilnosti hrbtenice, ter vaje za mišice nog in zadnjice (izpadni koraki, počepi, dvigi na prste, dvigi bokov, odmiki in iztegi nog ter iztegi kolen, aktivacija primikalk oziroma stiski žogice med koleni). Vadba naj zajema tudi vaje za krepitev hrbtnih mišic, ramenskega obroča in pa vaje za ravnotežje (enonožni, sonožni počepi na ravnotežnih blazinah, lastovke ipd.).

Kakšna mora torej biti priprava na zimske športe?

Vsako gibanje, ki ga izvajate, mora biti funkcionalno. Vadbo izvajajte redno in kontrolirano. Ob tem ne pozabite zavzeti pravilnega začetnega položaja, v nadaljevanju pa delajte počasi in pravilno (pazite na položaj stopal in na to, da vam kolen ne zvrača navznoter). Redno razmigavajte kolke.

Preden se prepustite dogodivščinam na belih strminah, pa vsekakor poskrbite, da bo vaše telo ogreto.

Zakaj se ogrevati pred doživetji v zimski belini?

Dobra preventiva je učinkovito sredstvo, ki posameznika ščiti pred poškodbami.

Noge … Te so v vseh zimskih športih najbolj izpostavljene in obremenjene, zato naj ogrevanje vključuje počepe, razgibavanje kolkov s pritegi nog, ne pozabite pa tudi na vaje težišča in ogrevanje stopalnega loka (grabljenje s prsti, stopanje na prste in nazaj, prenos teže levo desno, naprej in nazaj).

Ker gibanje na snegu zahteva visoko stopnjo aktivacije trupa oziroma stabilizatorjev telesa, je pred prvim spustom po beli strmini dobro izvesti nekaj predklonov, rotacij ter stranskih odklonov.

Med ogrevanjem nikakor ne zanemarimo ramenskega obroča in zgornjih okončin.

Najmanj, kar lahko naredite, je, da nekajkrat zaokrožite z rameni nazaj, roke potisnete iz vzročenja v zaročenje in prav tako iz predročenja v odročenje.

Ogreto telo zmanjša možnost poškodb, skupaj s predhodnimi pripravami pa poskrbi tudi za odsotnost bolečin in za večji užitek na snežnih strminah.

Zaužijte zimske radosti, uživajte v prijetni družbi, spijte »pijačko« v miru in si vsekakor vzemite tudi trenutek, da se razgledate po bleščeči okolici! Zadihajte s polnimi pljuči in se nasmehnite soncu.

Veliko užitka, zabave in igrivosti vam želim. Ena pošiljka snega pa tudi ne bi škodila, kajneda?


Avtorica: Maja Dežman Sterle, vodja zavoda Zvezde so blizu