Konec dopustov, nova sezona je pred vrati … pripravljeni na povratek v gibanje?

Konec dopustov, nova sezona je pred vrati ... pripravljeni na povratek v gibanje?

Čas dopustov se izteka in z njim čas poležavanja na plažah, neskončnih večerov ob kozarcih vina in polnih krožnikih.

Vsi tisti, ki ste hkrati skrbeli, da je zdrav duh ostajal v zdravem telesu, ste morda sedaj že v nizkem štartu, pripravljeni na novo sezono poljubne športno obarvane aktivnosti, tisti pa, ki ste gibanje pretežno izločili iz poletnega urnika, verjetno hrepenite po postavi, ki ste jo s trudom prigarali pred odhodom na morje.

Vsekakor se torej bliža obdobje novih podvigov. Da, čas, ko bi kar na hitro spet izgubili odvečne kilograme, odtekli jesenski maratonček, se lotili novih športnih aktivnosti.

Kaj na tej točki?

Najprej si postavite konkreten cilj. Nanj poglejte z več strani. Nobena zadeva ni enoznačna in tudi pri gibanju je tako. Sprijaznite se, da vas čaka proces, lotite se ga strpno in srčno! Razvijte smiselno gibanje, ki bo zadostilo vašemu namenu.

Gibanje ima svoj smisel v funkcionalnosti, kar pomeni, da mora biti kvalitetno, mehansko učinkovito, varno in seveda uporabno, kot tako pa tudi nadzorovano!

Če se želimo gibati funkcionalno, moramo posedovati raznovrstne motorične sposobnosti, kar pomeni, da moramo biti dovolj mobilni, stabilni in koordinirani. Prav tako moramo razviti zavedanje telesa in položajev delov telesa v gibanju in tudi na mestu.

Naši sklepi in sklepni sistemi morajo tako opravljati ali funkcijo stabilnosti (gre za prenašanje mehanske energije med deli telesa) ali funkcijo mobilnosti. To pomeni, da morajo omogočiti polno amplitudo giba, hkrati pa ustvariti zadostno količino energije za izvedbo gibanja. V nasprotnem primeru namreč omejena gibljivost posameznega sklepnega sistema vodi v kompenziranje.

To pomeni, da se posledično povečajo amplitude gibov v sosednjih sklepih, ki bi jih morali stabilizirati, zato se izgubi funkcionalnost gibanja. Posledici tega sta nepotrebno izgubljanje energije in, žal, tudi večja verjetnost poškodb. Poškodovani pa vendarle ne želimo vstopati v novo sezono, kajne?

Mobilnost in gibljivost …

Pojma mobilnost in gibljivost se pogosto enačita, v resnici pa nimata enakega pomena. Medtem ko so ljudje z visoko stopnjo mobilnosti v osnovi tudi gibljivi, obratno ne velja.

Polna gibljivost nam omogoča dobro počutje in boljše prenašanje napora, ekonomičnost gibanja in tudi manjšo možnost poškodb. Mobilnost pa predstavlja t. i. aktivno gibljivost. Dobra mobilnost pomeni, da je nekdo sposoben opraviti določeno gibalno nalogo skozi celotno amplitudo gibov s popolnim nadzorom živčno-mišičnega sistema in brez kompenzacij.

Kakorkoli že …

Ker nas poletje še ni zapustilo, večina še vedno išče izkoristek prostega časa v naravi, pri čemer najpogosteje uživamo v pohodih ali teku.

Hoja in tek sta najbolj avtomatizirani elementarni obliki motoričnih gibanj, hkrati pa tudi zelo kompleksni. Za njuno izvajanje je namreč potrebna kompleksna mehanska aktivnost, ki usklajeno aktivira več sklepnih sistemov.

Pa se lotimo tega primera …

Gibanje je funkcionalno le, če so sklepi in sklepni sistemi, ki so v neko aktivnost vključeni, dobro gibljivi in stabilni. Če se pri hoji ali teku podira stopalni lok, če se zvračajo stopala, če kolena uhajajo in se ruši položaj medenice, postane gibanje disfunkcionalno.

Pogosto je disfunkcionalnost povezana s kompenzacijami zaradi pomanjkanja mobilnosti, neenakomerne razvitosti jakosti in slabega zavedanja telesa in telesnih segmentov v prostoru, pri čemer se slej kot prej pojavi tudi bolečina! Ta je glavni pokazatelj disfunkcionalnosti in znak, da je potrebno nekaj ukreniti.

Če želimo torej izboljšati funkcionalnost gibanja in telesne drže, se moramo najprej naučiti učinkovitih položajev in motorike gibanja ter tako vzpostaviti kontrolo nad lastnim telesom. Ob tem pa moramo dodati še mobilizacijsko vadbo.

Kako učinkovito mobilizirati sklepne strukture?

Mobilizacijo sklepov je dobro izvajati pred izvedbo glavnega vadbenega procesa. Pri tem se je potrebno posluževati mobilizacijskih tehnik in zavzemanja primernih položajev, za še izboljšano mobilizacijo pa se lahko poslužujemo tudi različnih pripomočkov, kot so valjčki, žogice in palice. Seveda pri tem ne smemo pozabiti, da dihamo s trebušno prepono.

Nauk?

Gibajte, gibajte se … Bodite pozorni na odzive telesa. Ne zanemarjajte bolečine v posameznih delih telesa. Pred izvajanjem posamezne vaje vedno najprej poskrbite za to, da zavzamete pravilen položaj, vajo pa nato izvajajte pravilno, počasi in usklajeno z dihanjem.

i

Spoznajte svoje telo, učite se pravilnih vzorcev gibanja in naj velja, da je pomembnejša kvaliteta kot kvantiteta.

Pripravljeni na novo sezono?

Mobilizirajte se!

 

Avtorica: Maja Dežman Sterle, vodja zavoda Zvezde so blizu, pilates inšztruktorica